Hogyan lehet megtörni a jeget egy hosszú út elején? Miért jó az, ha több ezer kilométert utazunk idegenekkel „összezárva"? A BlablaCar közösség Németországba és Ausztriába ingázó utasai meséltek.
Az első kérdés, ami felmerül a nemzetközi utakkal kapcsolatban, az a következő: miért éri meg ez, amikor annyi fapados járat közlekedik Németországba? A fapados jegyárakkal természetesen néha tényleg lehetetlen versenyezni. De ha utánaszámolunk, hogy a csomagért is fizetni kell, és a repülőtérről még el is kell jutni az úti célunkhoz, már nem olyan alacsony a végösszeg.
„Az egyre olcsóbb repülőjegyek ellenére azért szeretek telekocsival utazni, mert a repülőtérre való kijutás, becsekkolás, majd a megérkezés utáni hazajutás szinte ugyanolyan sok idő, mint az autópályán végigrobogni egy kényelmes autóval” – meséli Zsófi, aki Németországban élő barátaihoz jár ki rendszeresen. „A repülés nekem bonyolultabb, és a cuccaimat is cipelni kell, buszra, vonatra fel és le. Inkább fizetek egy kicsit többet, de háztól-házig kérem az utat, így nem kell folyton figyelnem, hogy mi, mikor indul, és még ki is alhatom magam, miközben utazom. A repülőn egyáltalán nem tudok aludni, és nekem elég stresszes az egész."
„Ha külföldre költözöl, és még nincsenek barátaid, csak ajánlani tudom, hogy telekocsival utazz” – mondja István. „Az ugyanoda utazó emberek között biztosan találsz olyat, akivel megvan a közös hullámhossz, és egy csomó jó tippet kaphatsz – hol vannak a legjobb bulik, hol keresgélj, ha nem jó az albérleted, stb. Több barátság is született már az ilyen utakon, sőt, még állásajánlatot is kaptam, és volt olyan, hogy én segítettem valakit munkához. Amíg utaztunk, volt idő átbeszélni, mit várunk egy-egy munkahelytől. A repülőn általában nem beszélgetsz a szomszédaiddal, és nincs idő komolyabb ismeretségeket kötni".
Hagyj elég időt!
A stresszforrást az ilyen utakon nem a társaság, hanem az idő jelentheti. Mindig van olyan, aki siet, akinek időre kell odaérnie valahová – ezek olyan tényezők, amikre érdemes már az út lefoglalásánál rákérdezni, és jelezni, hogy mikorra szeretnél megérkezni az úti célodhoz. Ilyen hosszú utakon mindig számolni kell azzal, hogy valami közbejön, hogy dugó lesz, stb. ezért soha ne vedd készpénznek a megadott menetidőt. Ha pl. este 10-re kell megérkezned, érdemes olyan autót keresni, ami a hirdetés szerint 7-8 óra körül lesz az úti célodnál, így nem fogod végigstresszelni az utat egy esetleges csúszás miatt.
Kapcsolatépítés csokival
Egy néhány órás belföldi utat akkor is simán ki lehet bírni, ha nem olyan jó a társaság, egy hosszabb, külföldi út során azonnal sokkal nagyobb kockázatot vállalunk. „Általában nagyon gyorsan eltelik az idő, mert beszélgetünk, de a biztonság kedvéért mindig készülök filmekkel, e-bookkal, ha esetleg mégse találnám meg a hangot az utasokkal. De erre szinte soha nem volt példa eddig” – meséli Gabi, aki havonta egyszer oda-vissza megteszi az utat az otthona és németországi munkahelye között. „Ha mégis előfordul, hogy valaki egy kicsit antiszociális, attól még nem lesz rossz a hangulat, hiszen utazik még veled egy autónyi jó fej utas.” És persze olyan is van, hogy valaki fáradt, vagy tényleg nincs beszélgetős hangulatban – ezt tiszteletben kell tartani. Regisztrációkor egyébként meg lehet adni, hogy ki, mennyire beszédes, választhatunk ez alapján is autóst.
Gabi egyébként azt élvezi a legjobban, hogy olyan emberekkel is beszélget a telekocsizás közben, akikkel valószínűleg soha nem ismerkedne meg, mert annyira különböző az érdeklődésük. „Utaztam már együtt vegán hippivel, beugrós kamionsofőrrel és olasz pizzamesterrel is, aki étteremről étteremre utazgatott a világban, és az volt a munkája, hogy betanítsa a szakácsokat a tökéletes pizza elkészítésére. Óriási élmény volt, azóta is használom a titkos receptet, amit sikerült kikönyörögni tőle."
És ha már az ételeknél tartunk: több BlaBlaCar-os öreg róka véli úgy, hogy a közös nassolás mindig összehozza az embereket. Vigyél eggyel több szendvicset, és mindig legyen nálad csoki – állítólag ez mindig bejön, az pedig az egyik legjobb kezdet a beszélgetéshez, ha megkínálsz valakit.
A posztot a Blablacar támogatta. Ha utasként vagy autósként kipróbálnád a telekocsizást, irány a Blablacar.hu!
