Alig egy évtizede jelentek meg a kutyanapközik a hagyományos kutyasétáltatók mellett. Vajon mennyire divat és mennyire szükséges kiadás a kutyanapközi, milyen formában léteznek és miért lehet érdemes kipróbálni – „kutyaszittereket” kérdeztünk a témáról.
„Egyértelműen divat a kutyanapközi” – szögezi le Nagy Ádám, aki évek óta nyújt kutyapanzió-, és napközi szolgáltatást.
„Ha csak a kiadást nézzük, szerintem luxusnak számít. Heti 2-3 alkalmat számolva minimum 3-4 ezer forintos napidíjjal ez havonta 24-48 ezer forintot jelent. Természetesen valakinek ez nem számottevő összeg, de nem csak azok költenek rá, akik gond nélkül megtehetik.”
Miért viszik a gazdik napközibe a kutyákat?
Jellemzően az idő, és a lemozgatás hiánya miatt járatják a kutyát napközibe. Egyrészt, ha sokat – akár 10-12 órát - van otthon egyedül kedvencük, az nagyon megviseli a kutyát. Másrészt nem minden kutyát lehet egyáltalán otthon hagyni, mert rombol és rágcsál/rosszalkodik. A harmadik ok, hogy a kutya túl aktív és hétközben nem tudják az igényének megfelelő mozgást biztosítani.
Sokan azért szeretik napközibe küldeni a kedvencüket, mert így egész nap kutyatársaságban lehet. Vannak, akik úgy érzik, hogy a blöki sokkal több kapcsolatot igényelne más kutyákkal, így a napköziben ez is biztosítva van számukra.
A változatos fajtájú, méretű és érdeklődésű kutyatársaságban a szociális készségek rengeteget fejlődnek. Sok napközis arról számol be, hogy akár a több éve vele élő kutyája is szófogadóbb, ügyesebben kezeli a kutyák közti konfliktust – meséli Ádám.
Mit várhat el a gazdi a kutyanapközitől?
Többféle kutyanapközi működik Magyarországon, de amit mindegyiktől el lehet várni, hogy korrektül foglalkozzanak minden kutyával az igényeit figyelembe véve, adjanak visszajelzést a kutya napjáról, és természetesen maximális biztonságban legyen az állat.
Két főirányzat létezik. Az egyik típus a sétáltatók, akik aktívabb kirándulást, folyamatos mozgást biztosítanak. A másik fajta a nagyobb saját területtel rendelkező beltéri napközi, ahol megőrzik a kutyákat, mintha egy felügyelt futtatóban lenne. Utóbbiban nem ritka a játszótér, esetleg a medence.
Élmény tekintetében főleg a nagyobb testű kutyáknak a sportos napközik lényegesen vonzóbbak. Az, hogy mennyi kutya fér bele egy napi csapatba és mennyire kompatibilisek egymással, azt mindig a napközit működtető kell, hogy átlássa. Így nem vállal felesleges kockázatot, sérülés vagy a szökés veszélyét.
Babai Bia 9 éve még kutyakozmetikusként dolgozott, ma az egyik legismertebb budapesti kutyanapközi-vállalkozó fantasztikus kollégájával együtt – ahogy ő fogalmaz.
„Mivel autóink boxokkal vannak ellátva, a maximális létszám nálunk eleve adott. Ezen belül is igyekszünk a gazdik igényeinek megfelelően és a kutyusok habitusától függően összeállítani egy-egy csapatot a napközis napokra” – mondja.
Jellemzően minden napköziben rengeteg fotót és videót készítenek a kedvencekről játék közben, így a gazdik nyomon követhetik és betekintést nyerhetnek, hogyan is érezte magát a kutyájuk. Az esős napokon persze nem mindig tökéletes a látvány: